
Praca nas wypala. Będzie coraz gorzej!
Dane są zatrważające, bo jak pokazują wyniki raportu STADA aż 62% z nas przyznało, że praca nas wypala. Jak powinien zachować się pracodawca, gdy taka sytuacja pojawi się w jego zespole? Jak je rozpoznać?
Symptomy wypalenia?
A może samemu warto zastanowić się czy myśląc o pracy czujesz: wyczerpanie, zmniejszenie efektywności, bóle głowy, utratę kreatywności, ataki paniki, płaczliwość, krytyczne podejście do pracy, bóle brzucha? To nie jedyne symptomy świadczące o wypaleniu zawodowym, naukowcy wskazują ich o wiele więcej!
Ryzyko zwiększa się szczególnie, gdy mamy w pracy wiele stresujących sytuacji, czujemy, że nasza praca jest monotonna i bez sensu, mamy złe relacje z pracodawcą, jesteśmy przytłoczeni obowiązkami lub czujemy dużą odpowiedzialność za to, co robimy.
Praca nas wypala!
Polacy szczególnie dobrze znają ten problem, według raportu OESD, jesteśmy na 3. miejscu w kategorii „wypalenie zawodowe”. Wyprzedza nas tylko Turcja i Grecja. Co ciekawe dopada one coraz młodszą grupę wiekową (dawniej tendencja była odwrotna). Ale warto też przytoczyć jeszcze jedną szokującą statystykę. Otóż 80-90% osób w naszym kraju odczuwa stres w pracy, a to oznacza, że osoby te znajdują się w grupie ryzyka.
Ostatnie lata jeszcze uwidoczniły to zjawisko. Praca zdalna znacznie bardziej zaangażowała wielu nas emocjonalnie i również czasowo. W domu trudniej wylogować nam się z firmowej poczty. Poza tym szalejący wirus ogólnie wprowadził do naszego życia wiele niepewności i utrudnił codzienne, z pozoru łatwe czynności stały się udręką. Praca zdalna, a do tego zamknięte restauracje, kluby zmusiły nas, aby po pracy w domu zostawać… w domu. Przyznacie, że to dość mało komfortowe?
Jak dbać o pracowników?
Jak więc powinien zadbać o swoich pracowników pracodawca? W końcu syndrom ten jest mocno powiązany z miejscem pracy. Wypalenie zawodowe to poza tym strata dla samej firmy, bo wypalony pracownik to mniejsza efektywność i większe ryzyko błędu. Poza tym schorzenie to zostało zakwalifikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Zresztą niedawno WHO obliczyło, że depresja i stany lękowe to koszt w światowym PKB na poziomie jednego biliona dolarów. Globalne ocieplenie do 2050 roku będzie kosztować nas 8 bilionów dolarów. Lecz dla wielu w Polsce to wciąż wyimaginowany problem. Najważniejsze więc, by zrozumieć, że to realne zagrożenie.
Rozpoznaj problem
Niezwykle Istotne, by przede wszystkim rozpoznać wypalenie zawodowe we wczesnej fazie. A najlepiej byłoby w ogóle zapobiegać niż leczyć. Wbrew pozorom, działania profilaktyczne są realne. Ważne jest odpowiednie nastawienie w firmie. Wymagaj, ale z głową! Oprócz tego staraj się rozwijać odpowiednią świadomość wśród podwładnych. Postaraj się również o dodatkowe szkolenia i odpowiednio rozwijaj kadrę menadżerską.
Szybka diagnoza wcale nie wiąże się z dużymi kosztami. Pomocne okażą się nawet testy, które znajdziesz TUTAJ. Już one mogą dać pierwszą diagnozę, sygnał, że jest coś nie tak. A przy wypaleniu szybkość działania zdecydowanie ma znaczenie.
Pobierz naszą grafikę dotyczącą wypalenia zawodowego TUTAJ. Powieś ją w pracy, aby zwiększać świadomość twojego środowiska.
Rozmawiaj
Wydawałoby się, że to dość banalna podpowiedź, ale jak się okazuje wielu szefów o niej zapomina. A przez to często myślimy, że nasza praca nikogo nie obchodzi albo że przełożony komunikuje się tylko w czasie kryzysu. Dlatego rozmawiaj! Często wystarczy krótki mail czy zwykła rozmowa telefoniczna. No i nie zapominajmy o pochwałach za dobrze wykonaną robotę!
Szanuj czas prywatny
Podczas pandemii ramy naszej pracy zatarły się i często nawet nieświadomie pracujemy po godzinach lub odruchowo sprawdzamy firmowy komunikator. Ważne, aby zadbać o “life balance” i wyznaczyć pracownikom (oczywiście o ile jest to możliwe w danej branży) sztywne godziny pracy, a następnie po prostu się ich trzymać. Wiele osób z kadry zarządzającej pracuje w niestandardowych godzinach pracy (czyt. godziny nocne czy bardzo wczesne godziny poranne), wysyłanie maili o tych godzinach wywołuje dodatkowy stres, wielu pracowników korzysta z powiadomień, które informują o nowym mailu czy wiadomości. Możesz mieć dobre zamiary i nie oczekiwać by pracownik od razu odpisał, jednak to tylko Twoja perspektywa, w głowie pracownika jest to zupełnie inaczej odbierane. Dlatego planując komunikację i wysyłkę maili pamiętaj o możliwości wyboru godziny dostarczenia wiadomości – proste i przydatne.
Polepsz organizację pracy
Wypalenie zawodowe wiąże się też z samą higieną i organizacją pracy. Natłok pracy to jedno, ale chaos organizacyjny to zupełnie coś innego. Wyznacz cele i dbaj o ich realizację. Dzięki temu Twój zespół będzie wiedział w jakim kierunku podąża. Być może pandemia to też dobry czas, aby w ogóle zastanowić się nad nową strategią lub wdrożyć nowe narzędzia? Pracownicy na pewno to docenią! Nie trzeba skomplikowanych platform, możesz zacząć od Zoom, by być w lepszym kontakcie z resztą ekipy. Do tego narzędzia Microsoft na pewno ułatwią codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj też, że ciągłe rozmowy online w przypadku pracy zdalnej bez wykorzystywania kamery są mocno demotywujące, pamiętaj o komunikacji niewerbalnej, dawaj dobry przykład pracownikom i pokazuj się w trakcie spotkań. Do zarządzania projektami możesz wybrać Trello, Bitrix24 albo kompleksowe narzędzie iPlatform, dzięki któremu nie tylko będziesz mógł sprawniej zarządzać organizacją, ale też organizować konkursy aktywizujące zespół czy wysyłać powiadomienia push. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od Ciebie!
Dbaj o bezpieczeństwo
Na koniec warto zadbać też o rzecz fundamentalną – a więc bezpieczeństwo w miejscu pracy. Nawet gdy już przywykliśmy do obostrzeń, to jednak miło pracuje się tam, gdzie pracodawca ma na sercu dobro pracownika. W ten sposób uwalniamy głowę od myślenia na ten temat i możemy bardziej skupić się na pracy.
Gdzie szukać pomocy?
Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy psychologa. Obecnie coraz więcej firm w ogóle decyduje się na zatrudnienie własnego specjalisty, z którego wiedzy mogą skorzystać pracownicy. Oprócz tego w Polsce rodzi się coraz więcej organizacji pozarządowych związanych z tym problemem. Swego czasu głośno było o Fundacji Slowlajf.
Pomocne będą także programy wellbeingowe, które obecnie oferują firmy. Można z nich skorzystać w formie jednorazowych eventów, które budują świadomość wśród pracowników jak ważne jest zdrowie psychiczne oraz dają szansę na wypróbowanie różnych form relaksacyjnych – w tym z przyjemnością możemy Ci pomóc. Dla organizacji, które zauważają duże problemy swoich pracowników lub które chcą wprowadzić na stałe oryginalny benefit pracowniczy są firmy takie jak np. WellUp. Oferują stałą dostępność psychologa, fizjoterapeuty czy dietetyka – w pełni dostępnych dla pracowników.
Nie zapominaj jednak, że czasami pomocą będzie wcześniej wspomniana zwykła rozmowa. Może ona przynieść naprawdę niezłe rezultaty i Twój pracownik na pewno to doceni!
Więcej o wypaleniu zawodowym przeczytasz TUTAJ.