fbpx
Back To Top
bezpieczeństwo podczas eventów

Bezpieczeństwo podczas eventów – jak bezpiecznie przeprowadzić wydarzenie z wykorzystaniem dmuchanych atrakcji

 

Czy wiatr może zabijać? Kiedy atrakcyjny event może okazać się groźny? Dlaczego niewinne dmuchańce dla dzieci niosą ze sobą ryzyko? Jak zabezpieczać urządzenia, aby były w pełni bezpieczne dla osób z nich korzystających? Bezpieczeństwo podczas eventów to kwestia, której nie powinniśmy lekceważyć. Dowiedz się jak zadbać o ty, by wszelkie zabawy na świeżym powietrzu były bezpieczne, nawet kiedy nadejdzie porywisty wiatr.  

 

Dlaczego warto zabezpieczać urządzenia przed wiatrem?

Organizując event (niezależnie od tego, czy ma to być niewielkie wydarzenie, czy impreza na pokaźną skalę) należy zwrócić uwagę na wszystkie kwestie, dotyczące bezpieczeństwa. Dziś skupimy się na tych, związanych z zagrożeniem, jakim jest wiatr. Organizator wydarzenia powinien mieć pewność, że znajdujące się na terenie imprezy dmuchańce zostały dobrze zabezpieczone i nie porwie ich wiatr. Że światła zamontowane pod sceną nie spadną na głowę uczestnikom czy że namiot cateringowy nie odfrunie razem ze stołami. Niestety wiele osób, organizujących wydarzenie nie przejmuje się szczególnie takimi kwestiami i nie przewiduje, z jaką siłą może wiać wiatr w najgorszym momencie. Kiedy taka sytuacja nadejdzie, często jest już zbyt późno, by cokolwiek ratować. Tak było właśnie a Australii i tym przypadkiem chcieliśmy się z Wami podzielić.

 

Tragedia w Australii

Wielu z nas pamięta tragedię, która wydarzyła się pod koniec 2021 roku w Australii, kiedy wiatr porwał dmuchany zamek, na którym bawiły się dzieci w wieku szkolnym. W wyniku tego sześciu uczniów zginęło, a trzech doznało poważnych obrażeń. Poniżej zamieszczamy reportaż nagrany chwilę po nieszczęśliwym incydencie. W momencie kręcenia reportażu było wiadomo tylko o 5 śmiertelnych przypadkach. Później okazało się, że szóstego dziecka również nie udało się uratować

 

 

 

Pozostałe wypadki

Wydarzenie miało miejsce konkretnie w Tasmanii. Ładna pogoda sprawiła, że nikt nie przewidział wiatru. Ale czy na pewno? Podobne wypadki zdarzały się zarówno wcześniej, jak i po tym wydarzeniu. Historii z dmuchanymi zamkami, które porwał, czy przewrócił wiatr, jest o wiele więcej. Bardzo podobny incydent zdarzył się już w 2017 roku w San Luis Potosi w Meksyku. Oprócz  tego między innymi: w Karolinie Północnej, w Hiszpanii,, w Islandii, w Chinach, na Białorusi czy na Syberii… W wielu sytuacjach można było temu zapobiec. W omawianym przypadku z zamkiem w Australii – najprawdopodobniej był on zbyt słabo przymocowany do podłoża. Wiatr podniósł go na wysokość około 10 metrów, skąd spadły dzieci.

 

Przestroga na przyszłość

Przerażające historie, takie jak te z Australii czy z innych rejonów świata mogą być przestrogą dla wszystkich organizatorów eventów, żeby jeszcze większy akcent postawić na słowo: bezpieczeństwo. Przykład ten pomaga zrozumieć, dlaczego podczas organizacji wydarzeń nie wystarczy, że coś jest bezpieczne na daną chwilę. Organizator ma za zadanie sprawić, aby bezpieczeństwo imprezy było zapewnione nawet podczas najtrudniejszych warunków. Mimo że nie jest możliwe być przygotowanym w 100% na każdą sytuację. Jednak takie kwestie jak: silny wiatr, burza, upał, pożar, potrzeba ewakuacji, czy inne zagrożenia należy uwzględnić szczególnie.

W omawianym przypadku czynnikiem zagrożenia okazał się silny wiatr. Aby się na niego maksymalnie przygotować i zabezpieczyć, każde z urządzeń (dmuchane zamki i inne atrakcje dla dzieci) powinno posiadać:

  • dokumentację techniczno-ruchową tzw. DTR, w której opisane powinny być wszystkie parametry wytrzymałości urządzeń, m.in. na siłę wiatru, 
  • orzeczenie techniczne (odnawiane co roku), 
  • książkę obsługi technicznej,
  • badanie elektryczne, jeżeli urządzenie posiada dmuchawę.

 

Bezpieczna organizacja eventów w Polsce

 

W Polsce również jesteśmy często narażeni na wiatr, zwłaszcza w najcieplejsze dni. Najczęściej latem jesteśmy swiadkami nagłych burz, gwałtownych  porywów wiatrów, które są wynikiem różnicy ciśnień w atmosferze. Dlatego tym bardziej nie możemy pomijać kwestii bezpieczeństwa, organizując wydarzenie. Zabezpiecz wszystkie urządzenia – brzmi jak banał. Ale w rzeczywistości wiele się za tym kryje. Co takiego?

 

Zabezpieczenie przed porywami wiatru

Niezależnie od tego, czy chodzi o eventowy namiot, czy o dmuchaną zjeżdżalnie dla dzieci, zabezpieczenie przed porywami wiatry każdego urządzenia to jedna z najistotniejszych kwestii podczas przygotowań do eventu. I to nic, że zapowiada się słoneczny, bezwietrzny dzień. Każdy z nas doskonale wie, że pogoda zmienną jest i dobrze przygotować się na każdą ewentualność. Nawiązując do wydarzenia z Australii, tam nic nie wskazywało na nagły, silny wiatr. Jeżeli na Twoim evencie pojawiają się dmuchańce,  dobrze je przymocuj  i upewnij się, że warunki atmosferyczne pozwalają na korzystanie z nich. To samo tyczy się sprzętu elektronicznego oraz wszelkich urządzeń.  

 

Do mocowania lub łączenia sprzętu, a także zabezpieczaniem go przed upadkiem z wysokości (czy w naszym przypadku – porwaniem przez wiatr) służą tzw. punkty kotwiczące. Powinny one spełniać odpowiednie normy i być używane zgodnie z przeznaczeniem. Zasady kotwiczenia określa dokumenty techniczny konkretnej zjeżdżalni, czy zamku do skakania lub placu zabaw. Bardzo często punkty kotwień nie są one używane, przez co powstają wypadki, bo okazuje się, że dmuchaniec nie był odpowiednio przymocowany do podłoża. Czasami nie ma możliwości skorzystania z punktów kotwiczących, gdyż urządzenie stoi na betonie, wtedy stosuje się np. betonowe odciążniki. Inną bezpieczną opcją jest w takim przypadku wwiercanie się w beton, niestety jednak, jak każde wiercenie, powoduje to zniszczenia. 

 

Bezpieczeństwo imprez – dmuchańce 

  • Każde urządzenie, z którego korzystasz podczas eventu, powinno mieć regulamin, w którym powinny znaleźć się wszystkie wytyczne, dotyczące użytkowania. Najczęściej łamane punkty regulaminu, jeżeli chodzi o dmuchańce to zbyt duża ilość ludzi na urządzeniu. Należy zwrócić też uwagę na to, kiedy NIE UŻYWAĆ danej atrakcji dla dzieci i stosować się do tego bezwzględnie. Cześć wypadków zdarzyła się właśnie z lekceważącego podejścia do pewnych zakazów, w stylu: “przecież nic się nie stanie”.

 

  • Równie ważna, jak regulamin jest odpowiednia dokumentacja, wraz z przeglądem dmuchańców. Niektórzy traktują to jako zbędną formalność, jednak dmuchane atrakcje szybko się zużywają i należy na bieżąco sprawdzać, czy spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa.

 

  • Kolejnym problemem jest brak obsługi przy dmuchanych zamkach, zjeżdżalniach dla dzieci czy innych tego typu urządzeniach. Często jest jedna osoba, która wpuszcza na takie atrakcje, a gdy dzieci się bawią, odchodzi załatwić inne sprawy. To kategoryczny błąd. Tylko obecność osoby obsługującej takie atrakcjach może przyczynić się do natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia.

 

  • Najczęstsze wypadki na dmuchańcach wynikają z ich nieodpowiedniego użytkowania. Salta, skakanie ze zjeżdżalni na sam dół i inne niebezpieczne akcje. Osoba odpowiedzialna za atrakcję powinna zwracać na to uwagę. W okresie letnim często dmuchane zjeżdżalnie mocno się nagrzewają. Dzieci, zjeżdżając w krótkich spodenkach, mogą się poparzyć. Warto pamięć o regularnym schładzaniu zjeżdżalni wodą w trakcie upałów. Najlepiej też nie umieszczać dmuchańców bezpośrednio na słońcu, choć nie zawsze jest taka możliwość.

 

Każda dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci, dmuchany zamek, a także inne dmuchańce oraz atrakcje do zabawy na świeżym powietrzu powinny spełniać wymienione wyżej wymagania. Zabezpieczenie przed porywami wiatru jest ważne w przypadku każdego urządzenia i obiektu, niezależnie, czy jest przeznaczone dla małych, czy też większych użytkowników. Zawsze maksymalnie zadbaj o bezpieczeństwo imprez, które organizujesz, aby dawały one radość uczestnikom, bez narażania ich zdrowia i życia. 

 

Nasza agencja eventowa FSWO do organizacji imprez z wykorzystaniem dmuchanych elementów podchodzi bardzo ostrożnie. Jeżeli chcesz, żebyśmy dla Ciebie zorganizowali taki, całkowicie bezpieczny event, skontaktuj się z nami