fbpx
Back To Top
ekologiczne rozwiązania

Organizujesz event? Wybierz miejsce oferujące ekologiczne rozwiązania!

Miejsce do zorganizowania eventu to bardzo istotna, choć często problematyczna kwestia podczas planowania wydarzenia. Istotne jest, żeby pomieściło odpowiednią liczbę ludzi, podobało się im, zmieściło się w wyznaczonym  budżecie, spełniło założone cele. Jeżeli jednym z Twoich celów jest  budowanie świadomości proekologicznej uczestników, to głównym zadaniem jest wybór miejsca, oferującego ekologiczne rozwiązania. Podpowiemy Ci jak go szukać! 

 

Jak wybrać doskonałą ekologiczną lokalizację na wydarzenie?

Wybór idealnego miejsca na organizację imprezy w duchu ekologii nie jest łatwy. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Po pierwsze – położenie geograficzne. Chcesz, żeby Twoja impreza odbywała się w górach, nad morzem, nad jeziorem, gdzieś na totalnym odludziu, czy może w mieście? Dobrze przemyśl  jakiej lokalizacji potrzebujesz, wypisz wszystkie opcje, a następnie przyjdzie czas, by zastanowić się nad konkretnym obiektem. Zdecydowanie łatwiej szukać po sprecyzowaniu i zawężeniu wymagań. Zbyt duży wybór opcji utrudnia podjęcie decyzji. Dlatego po sprecyzowaniu lokalizacji przyjdzie czas na to, by wyszukać konkretne obiekty. Pomocny może okazać się Internet, a także kontakty z osobami z branży eventowej, czy HORECA. Jak się jednak okazuje, wyszukanie kilku obiektów jest znacznie łatwiejsze niż wybranie tego jednego, konkretnego. 

 

Jak zdecydować się na przyjazne dla środowiska miejsce na imprezę?

Środowisko i przyroda są ważną częścią każdego wydarzenia, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego miejsca. Istnieje kilka wskazówek, które mogą ułatwić podjęcie finalnej decyzji. Po pierwsze, sprawdź, czy lokalizacja była wcześniej wykorzystywana do wydarzeń o zabarwieniu ekologicznym. Możesz podpytać o opinię osób, które w nim uczestniczyły lub były organizatorami. Po drugie, dowiedz się, czy w tej lokalizacji odbywają się jakieś zielone inicjatywy i na czym one polegają. Po trzecie, sprawdź, czy lokalizacja ma zrównoważone podejście, jeśli chodzi o zużycie energii i inne czynniki środowiskowe. Być może posiada własną hodowlę, pasiekę, piękny zielony teren lub działa w filozofii zero waste. Ekologia w hotelach i innych obiektach eventowych robi się coraz popularniejsza.

 

ekologia w eventach

Najpopularniejsze ekologiczne obiekty eventowe to: 

 • gospodarstwa ekologiczne, 
 • hotele i kurorty, stawiające na ekologiczne rozwiązania,
 • zrównoważone przestrzenie, 
 • ekologiczne lokale, 
 • restauracje ekologiczne. 

Na korzyść  miejsca do zorganizowania eventu przemawiają takie cechy jak: 

 • zielony teren dookoła,
 • żywność od lokalnych dostawców lub z własnego gospodarstwa,
 • własny sad, szklarnia lub ogródek z warzywami i owocami,
 • własna pasieka,
 • produkcja własnych browarów,
 • w miejskich hotelach: ogrody na dachach,
 • stacje doładowań pojazdów,
 • wypożyczalnia rowerów,
 • zrezygnowanie z plastikowych naczyń, 
 • wielorazowe pojemniki, dozowniki, dystrybutory,
 • kosze do segregacji odpadów,
 • energooszczędne systemy,
 • budowanie świadomości ekologicznej gości, zarówno dorosłych, jak i najmłodszych.

Eko hotel. Eko rozwiązania.

Jako agencja eventowa staramy się wcześniej dobrze poznać miejsce, w którym planujemy coś zorganizować. Tak było również w ostatnim czasie. Z jednym z naszych klientów, z którym współpracujemy już ponad 10 lat, jeździliśmy po hotelach, aby wybrać odpowiedni z nich na zorganizowanie dużej konferencji. Z racji, że sami wyznajemy ekologiczne wartości, zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni przez działania hotelu, którego przykład może posłużyć jako inspiracja.

Każdy z Was, kto choć raz gościł w hotelu, zapewne zna zasadę: jeżeli ręcznik nadaje się do użycia, pozostaw go na wieszaku, jeżeli zaś jest do wymiany, połóż na podłodze. Hotele coraz częściej stosują też ekologiczne rozwiązania jak choćby dystrybutory z szamponem i mydłem, zamiast miniaturek kosmetyków.

Hotel Arłamów, w którym mieliśmy ostatnio okazję gościć z naszym klientem, zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie ze względu na eko rozwiązania, które stosuje. Już na samym początku naszą uwagę przykuły liczne komunikaty, informujące o tym, by korzystać ze schodów zamiast windy, oszczędzać wodę, gasić światło, dłużej używać tych samych ręczników. W dodatku hotel sam wdrożył wiele ekologicznych rozwiązań. Między innymi posiada własne ujęcia wody, a w obiekcie znajdują się źródełka z pitną wodą, co pozwala ograniczyć ilość plastikowych butelek. Zaawansowany system sterowania automatyką budynków sprzyja oszczędzaniu energii oraz wody. Ciekawostką jest maszyna kompostująca odpady żywnościowe, które potem są wykorzystywane w elektrociepłowni do wytworzenia energii. Ten eko hotel posiada też trzy farmy fotowoltaiczne. Standardem są dozowniki na kosmetyki, czy Butter Spender (urządzenie schładzające i dozujące masło). Własna szklarnia oraz pasieka pozwalają na produkcję eko żywności, która z kolei jest serwowana gościom hotelu i restauracji. Poniżej zamieszczamy zdjęcia, wykonane podczas naszej wizyty w hotelu. Tego typu komunikaty doskonale budują świadomość ekologiczną osób odwiedzających obiekt. Możesz rozważyć wywieszenie podobnych treści dla uczestników Twojego wydarzenia. 

ekologiczne rozwiązania w hotelu

Ekologiczne rozwiązania w hotelu Arłamów

budowanie ekologicznych nawyków

Budowanie ekologicznych nawyków gości hotelu

winda zamiast schodów

Zachęcanie gości do korzystania z windy zamiast schodów to bardzo dobry pomysł

 

Ekologia w branży eventowej

W naszej agencji eventowej FSWO również podążamy drogą ekologii. Staramy się tak podejmować decyzje i działania, aby nie tylko nie szkodziły, ale sprzyjały środowisku. Zdajemy sobie sprawę, że mamy wpływ na budowanie świadomości ekologicznej naszych klientów. Działania, które stosuje Hotel Arłamów w celu budowania tej świadomości, mogą być inspiracją dla wielu branż, w tym dla eventowej. Wybierając miejsca do organizacji imprez, z całą pewnością warto wybierać te przyjazne planecie. W Agencji Eventowej FSWO polecamy je naszym klientom, między innymi stąd wizyta we wspomnianym obiekcie.

Masz już pomysł na wydarzenie, masz grupę chętnych uczestników i budżet, ale ciągle brakuje Ci pomysłu na miejsce? W dodatku chcesz, żeby zarówno to miejsce, jak i cały event został utrzymany w ekologicznym duchu? Odezwij się do nas, a chętnie pomożemy w organizacji!  

Ekologiczne działania w życiu

Ekologia w hotelach, restauracjach, obiektach eventowych jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest ona w życiu każdego z nas. Nie jest trudno zastosować się do zaleceń hotelu, goszcząc w nim kilka razy do roku. O wiele trudniej jest każdego dnia starać się oszczędzać wodę, prąd, gaz, segregować odpady i kierować się filozofią zero waste. Udział w ekologicznym wydarzeniu może coś uświadomić, ale nic w nas nie zmieni, jeżeli sami nie będziemy próbować każdego dnia starać się działać dla dobra Ziemi.